Orange and red flowers that contrast excellently with foliage. Quite hardy; expect blooms to stick around until frost.

| Blossom Color | Orange, Red |
| Bloom Season | Until Frost |
| Exposure | Part to full sun |
| Height | 8-12 in |
| Width | 8-12 in |
| Spacing | 8-12 in |
| Container Sizes | Eco+ Grande |
| Hardiness Zones | 9, 10, 11 |
| Wildlife Attracted | No Wildlife Attracted |
| Wildlife Deterred | No Wildlife Deterred |
| Features | Orange and red flowers that contrast excellently with foliage. Quite hardy; expect blooms to stick around until frost. |
| Available Seasons |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | No |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | No |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | No |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses |
Try mixing these sun tolerant begonias with other medium vigor plants in hanging baskets, upright containers and in well-drained landscape soil. |
| Maintenance Notes |
These begonias prefer moist but not wet, well-draining soil. These are not hardy, but the corms can be dug up, stored for the winter and replanted the next spring. Plants will perform best with limited overhead watering, early enough in the day to dry completely before nightfall. Unnecessarily wet foliage at night can promote disease issues. Otherwise, the plants are largely carefree. A controlled or slow-release plant food at planting will help them have peak performance. |