Easy to pick out from the crowd, this distinctively patterned, elegant looking caladium produces a full mass of large, heart-shaped leaves. Each leaf is outlined with a broad, pinky bronze margin that bleeds into the creamy white center, accented by white veining. These colors remain consistent all season, making it easy to plan container and landscape recipes for spring, summer and fall all at once. It is gorgeous paired with other part shade to shade tolerant plants like Solenia® begonias, Catalina® wishbone flowers and all kinds of ferns.

| Blossom Color | No Blossoms |
| Bloom Season | No Blossoms |
| Exposure | Sun or Shade |
| Height | 14-16 in |
| Width | 10-14 in |
| Spacing | 10-14 in |
| Container Sizes | Quart |
| Hardiness Zones | 10, 11 |
| Wildlife Attracted | No Wildlife Attracted |
| Wildlife Deterred | Deer |
| Features | Easy to pick out from the crowd, this distinctively patterned, elegant looking caladium produces a full mass of large, heart-shaped leaves. Each leaf is outlined with a broad, pinky bronze margin that bleeds into the creamy white center, accented by white veining. These colors remain consistent all season, making it easy to plan container and landscape recipes for spring, summer and fall all at once. It is gorgeous paired with other part shade to shade tolerant plants like Solenia® begonias, Catalina® wishbone flowers and all kinds of ferns. |
| Available Seasons |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | No |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | No |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | Yes |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses |
Great in landscapes and containers and will grow well in sun and shade locations. This variety is a medium landscape heart to heart caladium that works beautifully as a caladium for shade gardens. They are great as fillers in combination recipes and wonderful in patio planters. Caladium foliage also makes a wonderful component in cut flower arrangements, especially when featuring a dramatic white leaf caladium. |
||||||||||||||||||||
| Maintenance Notes |
Caladiums can be an irritant if ingested. The ASPCA has more information on which plants may be harmful.
Since Caladiums prefer heat and humidity and do not tolerate cold, soggy soils, for most gardeners who live in the north will have best results in containers, as the soil in pots or planters warms up faster and has better drainage so plants will not become soggy. Remember for best growth always keep the temperatures above 65 F, especially for tropical foliage plants like heart to heart caladium varieties.
A ¼ - ½ strength fertilizing every week or every other week is fine throughout the season, too strong a fertilizer can burn leaves, and since the leaves last all season you want to keep them looking fresh. Caladiums like to be moist at all times so avoid allowing them to dry out as it also causes leaves to yellow and drop. These conditions also help ensure strong growth when using this plant as a caladium for shade gardens.
Where the Caladiums will do best depends a lot on your location within the US, since sunlight intensity varies depending on where you live. Here’s a quick reference to help guide you to help you succeed when growing ornamental foliage plants like creme brulee caladium in landscapes and containers.
|