Buds appear along each deep green stem, producing an amazing amount of pure-white blooms that encompass a large yellow center. Thanks to better branching, blooms tend to last longer than most other daisies. If deadheaded, blooms can last all summer.

| Blossom Color | White |
| Bloom Season | Summer |
| Exposure | Full sun |
| Height | 12-24 in |
| Width | 10-14 in |
| Spacing | 10-14 in |
| Container Sizes | Quart, 1 Gallon |
| Hardiness Zones | 5, 6, 7, 8, 9 |
| Wildlife Attracted | Bees, Butterflies |
| Wildlife Deterred | No Wildlife Deterred |
| Features | Buds appear along each deep green stem, producing an amazing amount of pure-white blooms that encompass a large yellow center. Thanks to better branching, blooms tend to last longer than most other daisies. If deadheaded, blooms can last all summer. |
| Available Seasons | Fall |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | No |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | No |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | No |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses |
Great in containers and landscapes, especially when planting Daisy May Shasta Daisy with other white perennial flowers for bright, cohesive displays. |
| Maintenance Notes |
Deadheading isn't necessary but removal of old blooms may improve the appearance of Daisy May Shasta Daisy and may increase bloom length, helping maintain strong performance among long blooming perennials. Learn more: Shasta Daisy Growing Guide |
| 2013 | Top Performer - Erie Basin Marina |
| 2011 | Top Performer - Calgary Zoo and Botanic Garden |
| 2011 | Top Performer - Calgary Zoo and Botanic Garden |
| 2010 | Excellent - Disney |
| 2010 | Plant of Merit - University of Georgia |
| 2010 | Top Performer - University of Wyoming |
| 2010 | Excellent - Disney |
| 2010 | Top Performer - University of Wyoming |
| 2010 | Plant of Merit - University of Georgia |
| 2010 | Excellent - Disney |
| 2010 | Top Performer - University of Wyoming |
| 2010 | Plant of Merit - University of Georgia |