Foliage has purple and red centers with yellow margins

| Blossom Color | Orange, Red, Yellow |
| Bloom Season | Spring, Summer |
| Exposure | Sun or Shade |
| Height | 14-18 in |
| Width | 18-24 in |
| Spacing | 12-18 in |
| Container Sizes | |
| Hardiness Zones | 10, 11 |
| Wildlife Attracted | No Wildlife Attracted |
| Wildlife Deterred | Deer |
| Features | Foliage has purple and red centers with yellow margins |
| Available Seasons | Spring, Summer |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | No |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | No |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | Yes |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses |
Use in large containers and in the landscape. |
| Maintenance Notes |
Many people feel that coleus look best before they flower. To keep foliage in top shape, pinch off the blooms as they appear if you wish. Rules of Thumb for Overwintering Plants Indoors: 1. Choose only healthy plants 2. Bring Plants indoors before frost damages foliage 3. Treat for disease and insects before bringing plants indoors 4. Place in bright areas and add humidity using pebble trays or spray bottles 5. Be careful not to over water 6 When active growth starts in spring fertilize and prune as needed 7. Introduce your plants slowly to outdoor conditions in spring |
| 2025 | Top Performer - UGA |
| 2025 | Top Performer - Oklahoma State University Botanical Gardens |
| 2025 | Top Performer - University of Florida - Fort Lauderdale |
| 2025 | Top Performer - University of Wisconsin - West Madison |
| 2025 | Top Performer - Boerner Botanical Garden |
| 2025 | Top Performer - University of Missouri |
| 2025 | Gold Medal Winner - Champaign County Illiniois Master Gardener Idea Garden |
| 2025 | Perfect Score - Garden Plantings & A Top 10 Winner - University of Minnesota - Morris |
| 2025 | Perfect Score & A Top 10 Winner - University of Minnesota - Grand Rapids |
| 2025 | Flame Proof - Dallas Arboretum |
| 2025 | Top Performer - University of Tennessee - Knoxville |
| 2025 | Top Performer - Penn State |
| 2025 | Top Performer - University of Tennessee - Jackson |
| 2025 | Leader of the Pack - Beds - North Carolina State, JC Raulston Arboretum |
| 2025 | Leader of the Pack - Early Season - North Carolina State, JC Raulston Arboretum |
| 2025 | Leader of the Pack - Late Season - North Carolina State, JC Raulston Arboretum |
| 2025 | Top Performer - Ohio State University Extension - Springfield |
| 2025 | Top Performer - Mississippi State University - Crystal Springs |
| 2025 | Top Performer - Ohio State University - Columbus |
| 2025 | Top Performer - Iowa State |
| 2022 | Top Performer - Shade - Ohio State University Chadwick Arboretum - Springfield |
| 2022 | Top Performer - Ohio State University Chadwick Arboretum - Springfield |
| 2022 | Top Performer - In Ground - South Dakota State - McCrory Gardens |
| 2021 | Top Performer - Young's Plant Farm |
| 2021 | Top Performer - Sun - Texas A&M - East Texas Bedding Plant Trial |
| 2021 | Top Performer - Shade - Texas A&M - East Texas Bedding Plant Trial |
| 2021 | Top Performer - University of Minnesota - Morris |
| 2021 | Perfect Score - Oklahoma State University Botanical Gardens |
| 2021 | New Varieties Showcase People's Choic Award of Merit - Farwest Show |
| 2021 | Top Performer - University of Wisconsin - West Madison |
| 2021 | Top Performer - Cornell University |
| 2021 | Top Performer - Oregon State University |
| 2021 | Top Performer - Les Exceptionelles |
| 2021 | Top Performer - LSU - Hammond |
| 2021 | Perfect Score - University of Tennessee - Knoxville |
| 2021 | Top Performer - Top 10 - University of Minnesota - Grand Rapids |
| 2021 | Gold Medal - Champaign County Illinois Master Gardener Idea Garden |
| 2021 | Perfect Score - Shade - Ohio State University - Columbus |
| 2021 | Top Performer - Ohio State University Chadwick Arboretum - Springfield |
| 2021 | Top Performer - University of Florida - Fort Lauderdale |
| 2021 | Director's Select - Penn State University |
| 2021 | Top Performer - University of Missouri |
| 2021 | Top Performer - Mississippi State University - Crystal Springs |
| 2021 | Top Performer - Mississippi State University - Poplarville |
| 2021 | Best in Show - University of Tennessee - Jackson |
| 2021 | Leaders of the Pack Beds - North Carolina State, JC Raulston Arboretum |
| 2021 | Top Performer in Ground Annuals - South Dakota State - McCrory Gardens |
| 2021 | Top Performer - University of Georgia |
| 2021 | Top Performer - University of Guelph |
| 2021 | Perfect Score - University of Laval |
| 2021 | Perfect Score - Texas Tech University |