If you’ve enjoyed the look and performance of Unplugged® So Blue™ salvia, you’ll love this crisp white selection. The two-lipped blossoms are densely packed on the upright spikes and complemented by the silvery, felted calyxes. Finding attractive annuals with native roots can be a challenge, but more and more gardeners are seeking these kinds of plants. Unplugged® White fills that niche. It is a cultivar of Salvia farinacea which is native from Florida, west to Texas and New Mexico. These native roots hint towards its strong tolerance of heat and humidity.

| Blossom Color | White |
| Bloom Season | Spring, Summer, Fall |
| Exposure | Part Sun to Sun |
| Height | 14-24 in |
| Width | 12-16 in |
| Spacing | 12-16 in |
| Container Sizes | Grande, Royale |
| Hardiness Zones | 8, 9, 10 |
| Wildlife Attracted | Bees, Butterflies, Hummingbirds |
| Wildlife Deterred | Deer |
| Features | If you’ve enjoyed the look and performance of Unplugged® So Blue™ salvia, you’ll love this crisp white selection. The two-lipped blossoms are densely packed on the upright spikes and complemented by the silvery, felted calyxes. Finding attractive annuals with native roots can be a challenge, but more and more gardeners are seeking these kinds of plants. Unplugged® White fills that niche. It is a cultivar of Salvia farinacea which is native from Florida, west to Texas and New Mexico. These native roots hint towards its strong tolerance of heat and humidity. |
| Available Seasons |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | Yes |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | No |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | Yes |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses |
This salvia works equally well in landscapes and containers and blooms for months on end. It is self-cleaning; no deadheading is needed to keep the plants in bloom from spring to frost and they have a far cleaner look than others of this type.
White is a highly attractive color for pollinating bees, and these blossoms provide a continuous source of nectar for them as well as butterflies and hummingbirds.
|
| Maintenance Notes |
This is a wonderful annual salvia that is compact and richly colored. It is easy and trouble-free, blooming all season without stopping. It is a big attractor of pollinating bees who love its sweet nectar.
You can easily trim to keep the shape or size where you want it, and it will branch out and become even thicker and more full of flowers, although that should not be necessary.
Regular watering and fertilizing will keep the plant looking its best. It is amazingly tough. Once established in a pot or the garden, it will tolerate lower levels of food and water. However, severe drought will cause the lower leaves to drop. If this happens, give it a quick haircut by removing the upper third of growth to encourage fresh foliage to fill back in. |
| 2024 | Top Performer, Gold Medal Winner - Champaign County Illinois Master Gardener Idea Garden |
| 2024 | Top Performer - Iowa State |
| 2024 | Top Performer - Boerner Botanical Garden |
| 2024 | Top Performer - University of Minnesota - Grand Rapids |
| 2024 | Top Performer - University of Tennessee - Jackson |
| 2024 | Top Performer - University of Tennessee - Knoxville |
| 2024 | Top Performer - LSU - Hammond |
| 2024 | Top Performer - Mississippi State University - Crystal Springs |
| 2024 | Leaders of the Pack - beds - North Carolina State, JC Raulston Arboretum |
| 2024 | Leaders of the Pack - beds - early season - North Carolina State, JC Raulston Arboretum |
| 2024 | Leaders of the Pack - beds - late season - North Carolina State, JC Raulston Arboretum |
| 2024 | Rated in the Top Ten - beds - North Carolina State, JC Raulston Arboretum |
| 2024 | Top Performer - Ohio State University - Columbus |
| 2024 | Top Performer - University of Minnesota - Morris |
| 2024 | Top Performer - University of Missouri |
| 2024 | Top Performer - University of Wisconsin - West Madison |