Supertunia petunias are vigorous with slightly mounded habits that function as both fillers and spillers in containers. They are also excellent landscape plants, best suited to be placed near the front of beds. They have medium to large-size flowers.

| Blossom Color | Purple |
| Bloom Season | Until Frost |
| Exposure | Part to full sun |
| Height | 4-12 in |
| Width | 12-24 in |
| Spacing | 18-24 in |
| Container Sizes | Royale |
| Hardiness Zones | 10, 11 |
| Wildlife Attracted | Butterflies, Hummingbirds |
| Wildlife Deterred | No Wildlife Deterred |
| Features | Supertunia petunias are vigorous with slightly mounded habits that function as both fillers and spillers in containers. They are also excellent landscape plants, best suited to be placed near the front of beds. They have medium to large-size flowers. |
| Available Seasons |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | No |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | No |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | Yes |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses |
Use Blue Tiara petunia in hanging baskets, window boxes, landscaping and combinations planters. |
| Maintenance Notes |
These are heat tolerant plants, that aren't particularly fussy and need little routine maintenance, making Blue Tiara petunia a dependable blue flowering annual for long summer performance. They will perform best if an application of controlled release fertilizer is included at the time of planting. This applies to both landscape and container plantings. Supertunias are heavy feeders, but a single dose is usually sufficient for landscape beds in most climates. If you have a very long season, a second application of controlled release plant food should be considered for landscape plantings to support this vigorous blue flowering annual.
In general, containers need to be fed more than landscape plants. Supertunias in containers will need to be fed more regularly to be their absolute best. A second application of a controlled-release fertilizer can be applied to container plants every two months, which will help maintain the plant's intense violet blue flowers. However, for the very best trailing petunia plant performance, regularly applying water-soluble fertilizer starting about two months after planting delivers the best results, helping keep the violet blue flowers vibrant through the summer. These extra applications of plant food really makes a difference in performance through the summer.
If your plant begins to look open or a bit tired, an allover trim can be beneficial. Use a sharp pair of scissors or pruning shears to trim back up to 1/3 of the volume of the plant. I pair any trim with a dose of water soluble fertilizer to provide instant energy to help kickstart new growth, branching and flowering on Blue Tiara petunia. Your plant will take a week to recover from the trim, but the end result is a fuller plant with more blooms going forward. You may repeat the trim as needed through the season to keep this vigorous trailing petunia plant covered in rich violet blue flowers. Learn more about petunia care in this in-depth guide. |
| 2024 | Top Performer - Cincinnati Zoo and Botanical Garden |
| 2024 | Top Performer - Boerner Botanical Garden |
| 2024 | Top Performer - Young's Plant Farm |
| 2024 | Top Performer, Silver Medal Winner - Champaign County Illinois Master Gardener Idea Garden |
| 2024 | Top Performer - University of Tennessee - Knoxville |
| 2024 | Top Performer - Colorado State |
| 2024 | Top Performer - Ohio State University - Columbus |
| 2024 | Top Performer - University of Florida - Fort Lauderdale |
| 2024 | Top Performer - University of Minnesota - Morris |
| 2024 | Perfect Score - University of Missouri |
| 2024 | Best in Show - University of Tennessee - Jackson |