Boasts soft purple and white-striped blooms and a strong trailing habit. Great in landscapes and larger containers, this bloomer is heat and drought tolerant, deer resistant, and attracts butterflies.

| Blossom Color | Purple, White |
| Bloom Season | Spring, Summer, Fall |
| Exposure | Part Sun to Sun |
| Height | 6-12 in |
| Width | 18-30 in |
| Spacing | 10-14 in |
| Container Sizes | Eco+ Grande |
| Hardiness Zones | 8, 9, 10, 11 |
| Wildlife Attracted | Butterflies |
| Wildlife Deterred | Deer |
| Features | Boasts soft purple and white-striped blooms and a strong trailing habit. Great in landscapes and larger containers, this bloomer is heat and drought tolerant, deer resistant, and attracts butterflies. |
| Available Seasons |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | Yes |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | No |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | Yes |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses |
Great for use in both containers of all types and landscapes. This trailing verbena plant works well spilling over the edges of planters and performs beautifully as a verbena for containers and hanging baskets. |
| Maintenance Notes |
Self-cleaning, no deadheading necessary. Superbena are our most vigorous, heat tolerant verbena plant series and are also mildew tolerant. While always great in containers they are also fantastic in landscape beds. They can tolerate dry soils and lower fertility. Normally either an application of slow release fertilizer or amending with compost is enough to keep them happy and blooming in landscape beds where a trailing verbena plant can spread and fill space quickly.
This striped verbena plant shouldn't need to be trimmed back but can be given a haircut or trim back using a sharp pair of scissors or pruning shears at any time. While naturally well branched, trimming them back will encourage additional branching, fuller plants, and ultimately more flowers. I usually give them a very slight trim as I am transplanting to boost branching and improve the display of the bicolor verbena flowers.
An application of fertilizer or compost on garden beds and regular fertilization of plants in pots will help ensure the best possible performance for this verbena for containers and hanging baskets and landscape plant. |
| 2018 | Top Performer - Winter - Mounts Botanic Garden |
| 2018 | Top Performer - Raker Trial |