Compact and ready to add colorful visual detail, blooms are an almost perfect sphere of white with pink detailing showing through.

| Blossom Color | Violet |
| Bloom Season | Until Frost |
| Exposure | Part to full sun |
| Height | 20-30 in |
| Width | 8-12 in |
| Spacing | 8-12 in |
| Container Sizes | Royale |
| Hardiness Zones | 7, 8, 9, 10, 11 |
| Wildlife Attracted | Butterflies, Hummingbirds |
| Wildlife Deterred | Deer |
| Features | Compact and ready to add colorful visual detail, blooms are an almost perfect sphere of white with pink detailing showing through. |
| Available Seasons |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | Yes |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | No |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | Yes |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses |
Meteor Shower verbena plants are great in both containers and landscapes, making them a reliable choice for gardeners seeking long blooming annuals with simple verbena plant care requirements. |
| Maintenance Notes |
Meteor Shower verbena are easy to maintain plants do not need deadheading, which simplifies verbena plant care. However, removing old flowers can be done if you would like. Learn more about verbena plants. |
| 2021 | Top Performer - University of Wisconsin - West Madison |
| 2021 | Top Performer - Cornell University |
| 2021 | Top Performer - Oregon State University |
| 2021 | Top Performer - Boerner Botanical Garden |
| 2021 | Top Performer - In Ground - Colorado State |
| 2021 | Top Performer - Les Exceptionelles |
| 2021 | Top Performer - University of Tennessee - Knoxville |
| 2021 | Top Performer - University of Minnesota - Grand Rapids |
| 2021 | Top Performer - Ohio State University - Columbus |
| 2021 | Perfect Score - University of Minnesota - Morris |
| 2021 | Director's Select & Best of Species - Penn State University |
| 2021 | Top Performer - University of Missouri |
| 2021 | Best of Breed - Beds - North Carolina State, JC Raulston Arboretum |
| 2021 | Top Performer - South Dakota State - McCrory Gardens |
| 2021 | Top Performer - University of Georgia |
| 2021 | Top Performer - University of Laval |