Bright orange flowers grace this extremely tough beatuy. This rebloomer is heat and drought tolerant and able to withstand less-than-ideal growing conditions. Its blooms, which have yellow and red highlights, attract butterflies and hummingbirds.

| Blossom Color | Orange, Yellow |
| Bloom Season | Spring, Summer |
| Exposure | Sun |
| Height | 20-30 in |
| Width | 20-30 in |
| Spacing | 18-24 in |
| Container Sizes | Eco+ Grande, Royale |
| Hardiness Zones | 9, 10, 11 |
| Wildlife Attracted | Hummingbirds, Butterflies |
| Wildlife Deterred | No Wildlife Deterred |
| Features | Bright orange flowers grace this extremely tough beatuy. This rebloomer is heat and drought tolerant and able to withstand less-than-ideal growing conditions. Its blooms, which have yellow and red highlights, attract butterflies and hummingbirds. |
| Available Seasons |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | Yes |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | No |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | Yes |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses |
Great in landscapes and large containers. |
| Maintenance Notes |
If you are looking for a tough plant it's hard to beat lantana. Lantana camara are heat tolerant, they use little to no supplemental water in the landscape, making them an excellent landscape lantana, will tolerate less than ideal soils and usually don't need to be deadheaded. If you are looking for a plant that will thrive on neglect, this orange lantana is the champ. Lantana comes in many shapes, sizes and habits. Check size and habit information for the specific variety you are choosing to make sure it fits your needs. Lantana can be trimmed back at any time to shape or to promote increased branching as a dependable lantana border plant. In many parts of the US and Canada, Luscious Marmalade lantana functions as an annual. In reality they are a tender perennial, in warm winter climates they become flowering shrubs commonly used as landscape lantana If you live in an area where this radiantly orange Lantana is perennial, they are essentially trouble free, they can be pruned at any time of year and usually benefit with a harder shape-up pruning in early spring after the last frost date, maintaining their form as a lantana border plant. Midsummer fertilization can help overcome any slow down in growth during the dog days of summer and help bring even more flowers. According to the Humane Society of America Lantana camara leaves can be toxic to pets. This means that the plants are generally identified as having the capability for producing a toxic reaction.Unlike most lantana, Luscious Marmalade lantana has been certified sterile by the University of Florida. No seed means it won't go out of flower in the heat of summer as a lantana border plant.
|
| 2023 | Top Performer - Mississippi State University - Crystal Springs |
| 2021 | Top Performer - Ohio State University - Columbus |
| 2021 | Top Performer - Texas A&M - East Texas Bedding Plant Trial |
| 2021 | Top Performer - Young's Plant Farm |
| 2021 | Top Performer - Texas Tech University |
| 2021 | Top Performer - University of Guelph |
| 2021 | Perfect Score - Iowa State |
| 2021 | Top Performer - University of Georgia |
| 2021 | Leaders of the Pack Beds - North Carolina State, JC Raulston Arboretum |
| 2021 | Top Performer - Perennial - Mississippi State University - Crystal Springs |
| 2021 | Top Performer - University of Missouri |
| 2021 | Director's Select - Penn State University |
| 2021 | Silver Medal - Champaign County Illinois Master Gardener Idea Garden |
| 2021 | Top Performer - University of Minnesota - St Paul |
| 2021 | Top Performer - Hanging Basket - University of Minnesota - Grand Rapids |
| 2021 | Top Performer - University of Tennessee - Knoxville |
| 2021 | Top Performer - LSU - Hammond |
| 2021 | Perfect Score - Oregon State University |
| 2021 | Top Performer - Cornell University |
| 2021 | Perfect Score - University of Wisconsin - West Madison |
| 2021 | Perfect Score - Oklahoma State University Botanical Gardens |
| 2021 | Consumer Top Picks - University of Florida - Fort Lauderdale |
| 2018 | Top Performer - Penn State University |
| 2018 | Top Performer - Raker Trial |