Displays orange double blooms all season that resemble miniature rosebuds. It does not need to be deadheaded, but can be if desired.

| Blossom Color | Orange, Pink |
| Bloom Season | Spring, Summer |
| Exposure | Part Shade to Shade |
| Height | 10-20 in |
| Width | 12-24 in |
| Spacing | 10-12 in |
| Container Sizes | Eco+ Grande, 11' Mono |
| Hardiness Zones | 10, 11 |
| Wildlife Attracted | No Wildlife Attracted |
| Wildlife Deterred | No Wildlife Deterred |
| Features | Displays orange double blooms all season that resemble miniature rosebuds. It does not need to be deadheaded, but can be if desired. |
| Available Seasons | Spring |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | No |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | No |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | No |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses |
Use in landscapes, containers and combinations |
| Maintenance Notes |
Deadheading isn't necessary but removing spent blooms isn't harmful if you want to clean the plants. Rockapulco impatiens are very easy to care for, provide them with a shady location, give them a bit of fertilizer and don't let them dry out too much and they will be happy campers. The shouldn't need to be trimmed back, but can be pruned to shape them at any time. If they get too tall, you can cut them back to promote additional branching and a more compact habit. An application of fertilizer or compost on garden beds and regular fertilization of plants in pots will help ensure the best possible performance. |
| 2020 | Top Performer - University of Minnesota - Morris |
| 2019 | Consumer Top Choice - University of Florida - Fort Lauderdale |
| 2019 | Perfect Score - Louisiana State University - Hammond Research Station |
| 2019 | Top Performer - University of Minnesota - Morris |
| 2019 | Top Performer - University of Minnesota - Grand Rapids |
| 2019 | Top Performer - Shade - Ohio State University - Columbus |