Sun and heat loving while requiring fairly little maintenance, these gorgeous white flowers are ready to impress all spring, and summer.

| Blossom Color | White |
| Bloom Season | Summer |
| Exposure | Part to full sun |
| Height | 12-24 in |
| Width | 8-14 in |
| Spacing | 8-12 in |
| Container Sizes | Royale |
| Hardiness Zones | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| Wildlife Attracted | No Wildlife Attracted |
| Wildlife Deterred | No Wildlife Deterred |
| Features | Sun and heat loving while requiring fairly little maintenance, these gorgeous white flowers are ready to impress all spring, and summer. |
| Available Seasons |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | Yes |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | No |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | Yes |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses |
Plant alone or in combinations in all container types and the landscape |
| Maintenance Notes |
Each flowering stem adds blooms, continuously to the end of the spike. As time goes on, the flowering stems can get rather long and tangled. Although deadheading isn't necessary for continued blooming you may find that you prefer to trim back some of the flowering stems at some point in mid-summer. This will encourage new flowering stems to emerge. Flowers will be closer to the foliage and the plant will look tidier. If you choose, you can trim all the flower stems off at once, however, you should then expect a 2 to 3 week period without flowers. |
| 2012 | Top Performer - North Dakota State University |
| 2008 | Top 10 - Sawaya Garden Trial |
| 2008 | Top 10 - Sawaya Garden Trial |
| 2008 | Top 10 - Sawaya Garden Trial |
| 2007 | Top Performer - South Coast Botanic Garden |
| 2007 | Top Performer - South Coast Botanic Garden |
| 2007 | Top Performer - South Coast Botanic Garden |
| 2007 | Top Performer - South Coast Botanic Garden |
| 2006 | Arboretum Approved - Dallas Arboretum |
| 2006 | Arboretum Approved - Dallas Arboretum |
| 2006 | Arboretum Approved - Dallas Arboretum |
| 2006 | Arboretum Approved - Dallas Arboretum |
| 2005 | Outstanding Rating - Disney |
| 2005 | Top Performer - Penn State University |
| 2005 | Outstanding Rating - Disney |
| 2005 | Top Performer - Penn State University |
| 2005 | Outstanding Rating - Disney |
| 2005 | Top Performer - Penn State University |
| 2005 | Outstanding Rating - Disney |
| 2005 | Top Performer - Penn State University |