Has gorgeous orange flowers that bloom all season. Hummingbirds love this plant, and it is one of their preferred plants in most gardens. Vermillionaire, like all cuphea, loves heat and does best in warm gardens with bright, full sun. This versatile plant is great in containers or in the landscape, and looks beautiful in mass plantings.

| Blossom Color | Orange, Red, Yellow |
| Bloom Season | Spring, Summer |
| Exposure | Full Sun |
| Height | 18-28 in |
| Width | 12-24 in |
| Spacing | 12-18 in |
| Container Sizes | Eco+ Grande, Royale |
| Hardiness Zones | 8, 9, 10, 11 |
| Wildlife Attracted | Hummingbirds |
| Wildlife Deterred | No Wildlife Deterred |
| Features | Has gorgeous orange flowers that bloom all season. Hummingbirds love this plant, and it is one of their preferred plants in most gardens. Vermillionaire, like all cuphea, loves heat and does best in warm gardens with bright, full sun. This versatile plant is great in containers or in the landscape, and looks beautiful in mass plantings. |
| Available Seasons |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | Yes |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | No |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | Yes |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses | |
| Maintenance Notes |
Vermillionaire®, like all Cuphea is a heat lover and will do best in warm gardens with bright light. Always keep this plant in full sun for best flowering and to avoid it stretching in the shade. Keep moist throughout the growing season, regular fertilizing will keep it full and constantly flowering. Once established Vermillionaire™ does not require a lot of water, but water regularly until it has grown a bit. This plant is a perennial in USDA zones 8 and higher, but should be considered an annual in colder climates. If you are in a marginally hardy area, an application of light mulch (like pine needles) about 6 inches deep and a foot wide. When the threat of frost is past, remove the layer of mulch. The plant should not be cut back in the winter. If it has dead plant material or is leggy in spring, you can trim it back once new growth begins. A great hummingbird flower! They love this plant, one of their preferred plants in most gardens. |
| 2025 | Top Performer - Mississippi State University - Crystal Springs |
| 2024 | Top Performer - Mississippi State University - Crystal Springs |
| 2024 | Perfect Score - University of Minnesota - Grand Rapids |
| 2024 | Perfect Score - University of Tennessee - Jackson |
| 2024 | Top Performer - Colorado State |
| 2024 | Top Performer - LSU - Hammond |
| 2024 | Leaders of the Pack - beds - North Carolina State, JC Raulston Arboretum |
| 2024 | Leaders of the Pack - beds - late season - North Carolina State, JC Raulston Arboretum |
| 2024 | Top Performer - Ohio State University - Columbus |
| 2024 | Top Performer - Oklahoma State University Botanical Gardens |
| 2024 | Perfect Score - Texas Tech University |
| 2024 | Top Performer - University of Florida - Fort Lauderdale |
| 2024 | Top Performer - University of Wisconsin - West Madison |
| 2022 | Top Performer - Young's Plant Farm |
| 2022 | Perfect Score - University of Tennessee - Knoxville |
| 2022 | Top Performer - Mississippi State University - Poplarville |
| 2022 | Top Performer, A Consumer Top 10 - University of Florida - Fort Lauderdale |
| 2022 | Perfect Score - University of Tennessee - Jackson |
| 2022 | Top Performer - Beds, Best of Breed - Beds - North Carolina State, JC Raulston Arboretum |
| 2022 | Perfect Score - LSU - Hammond |
| 2022 | Perfect Score - Texas Tech University |
| 2022 | Top Performer - UGA |
| 2021 | Top Performer - Perennial - Mississippi State University - Crystal Springs |
| 2020 | Perfect Score - All Season - University of Tennessee - Jackson |
| 2020 | Top Performer - University of Georgia |
| 2020 | Top Performer - Young's Plant Farm |
| 2020 | Top 12 Performer - University of Florida - Fort Lauderdale |
| 2020 | Top Performer - Texas Tech University |
| 2020 | Top Performer - Biltmore Estate |
| 2020 | Top Performer - Mississippi State University - Crystal Springs |
| 2020 | Top Performer - Texas A&M - East Texas Bedding Plant Trial |
| 2020 | Top 10 - Beds - North Carolina State, JC Raulston Arboretum |
| 2020 | Top Performer - North Carolina State, JC Raulston Arboretum |
| 2020 | Perfect Score - Mississippi State University - Poplarville |
| 2019 | Top Performer - Perrenial - Early - Texas A&M - East Texas Bedding Plant Trial |
| 2018 | Tried and True - University of Tennessee - Jackson |
| 2018 | Top Performer - Penn State University |