The golden-yellow version of the award-winning Butterfly®. The large flowers bloom and cover plants all Summer until the first hard frost with no deadheading needed.

| Blossom Color | Yellow |
| Bloom Season | Spring, Summer, Fall |
| Exposure | Part Sun to Sun |
| Height | 18-36 in |
| Width | 12-20 in |
| Spacing | 12-14 in |
| Container Sizes | Eco+ Grande, Royale |
| Hardiness Zones | 10, 11 |
| Wildlife Attracted | No Wildlife Attracted |
| Wildlife Deterred | No Wildlife Deterred |
| Features | The golden-yellow version of the award-winning Butterfly®. The large flowers bloom and cover plants all Summer until the first hard frost with no deadheading needed. |
| Available Seasons | Spring, Fall |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | No |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | No |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | Yes |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses |
Use in containers of all kinds, including combinations as well as in landscapes. |
| Maintenance Notes |
While newer Argyranthemum are much more heat tolerant than older varieties, they will still do best with cool night temperatures. Our varieties have been selected to flower continuously without deadheading. If you do live in a hot climate the plants may flush out of bloom if the night temperatures are regularly staying in the high 70's or above. The plants should continue to do fine, give them a trim using a sharp pair of scissors or pruning shears (think of it as giving your plant a haircut). This will help induce more branching and fresh growth and the plants will be at their best when night temperatures drop and the plants begin to bloom again. An application of fertilizer or compost on garden beds and regular fertilization of plants in pots will help ensure the best possible performance. |
| 2021 | Perfect Score - All Season - Mounts Botanic Garden |
| 2021 | Blue Chip Winner - LSU - Hammond |
| 2019 | Perfect Score All Season - Fall & Winter - Mounts Botanic Garden |
| 2018 | Top Perfomer - Fall - Mounts Botanic Garden |
| 2018 | Perfect Score All Season - Winter - Mounts Botanic Garden |
| 2018 | Top Performer - Penn State University |